7 животни навики за здраво срце

7 животни навики за здраво срце

Срцевите заболувања, заедно со ракот на матката, се најчестата причина за предвремена смрт кај жените. Некои фактори, како што е генетиката, може да ве направат склони кон срцеви заболувања, но здравјето на срцето во голема мера зависи и од начинот на живот. Прочитајте што треба да се промени во вашата дневна рутина ако сакате да имате здраво срце.

7 животни навики за здраво срце

Начинот на живот е многу важен за здравјето на срцето, дури е поважен и од генетиката. Над 80 проценти од кардиоваскуларните болести може да се спречат ако се грижите за здравјето на срцето во 20-тите, 30-тите и 40-тите години.

Кои навики влијаат на здравјето на срцето?

Вежбајте повеќето денови во неделата

Американското здружение за срце препорачува најмалку 150 минути вежбање неделно. Ако ова е премногу време за вашиот животен стил, заменете ги тие 150 минути умерено вежбање со 75 минути интензивни вежби.

Одете на годишни прегледи

Годишни прегледи се препорачуваат со причина. Вашиот лекар може да провери дали имате симптоми на срцеви заболувања и да го следи крвниот притисок. Ако параметрите не се добри или укажуваат на промени, лекарот ќе го забележи тоа.

Обрнете внимание на ДАШ диетата

Ако сакате да знаете како да се храните, ДАШ диетата е добра за здравјето на срцето. Оваа диета ги намалува крвниот притисок и холестеролот и се базира на многу зеленчук, овошје, цели зрна и риба.

Намалете го стресот

Понекогаш звучи невозможно, но ова е најважната задача. Самиот стрес е тежок за вашето срце, а исто така доведува до прејадување и неактивност. Бидејќи во моментот сите сме под стрес и тешко ни е да се ослободиме од него, одвојте време за медитација и вежби за дишење и релаксација.

Намалете го пушењето цигари

Повеќето луѓе се свесни дека пушењето е поврзано со сите видови сериозни здравствени проблеми, но добро е да се повтори. Пушењето го зголемува крвниот притисок и влијае на срцето.

Алкохол само во посебни пригоди

Иако некои истражувања сугерираат дека една чаша вино може да биде добра за срцето, ова сè уште не е прифатено како научен факт. За кардиолозите, алкохолот е токсин и тој мора да биде ограничен на посебни пригоди и во умерени количини.

Спијте

Потребите за спиење се различни кај секого, но сепак треба да одвоите седум до девет часа за спиење секој ден. Ако постојано спиете помалку, големи се шансите да му наштетите на вашето срце.

Прочитајте како да се смирите среде паничен напад.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар