7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

5. Апнеа

7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

Апнеа при спиење претставува плитко дишење или паузи во дишењето во текот на спиењето. Едно истражување покажало дека ноќното потење е 3 пати почесто кај луѓето кои страдаат од нетретирана апнеа за разлика од останатото население.

6. Некои видови рак

7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

Ноќното потење може да биде и ран знак за рак, најчесто за лимфома или леукемија. Сепак, во овој случај ќе се појават и други симптоми како треска, замор, намален апетит и необјасниво слабеење.

7. Несакани ефекти од лекови

7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

За жал ноќното потење е несакан ефект на многу лекови. Антидепресивите, терапиите со хормони и терапиите за дијабетес можат да предизвикаат ноќно потење. Па, ако земате некакви лекови прочитајте го упатството за несаканите ефекти.

Кога да посетите лекар?

7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

Забележете ги загрижувачките симптоми како локализирана болка, слабеење, треска, дијареја или кашлица. Посетете лекар ако ноќното потење се случува често и ако го попречува спиењето.

Како да го спречите ноќното потење?

7 причини за ноќно потење што не треба да ги игнорирате

Покрај препораките на лекарот, постојат уште неколку работи што можете да ги направите.

Промени во спиењето

За поквалитетен сон, направете распоред за спиење, релаксирајте се и избегнувајте алкохол и кофеин пред спиење.

Промени во опкружувањето

Осигурете се дека спалната соба е доволно студена и удобна. Вклучете го вентилаторот, користете потенки прекривачи и отворете ги прозорците.

Промени во животниот стил

Некои видови храна можат да направат да ви биде топло навечер. Медитеранската, храната со масти и храната со многу шеќер може да предизвика потење.

Погледнете ги и овие моќни решенија за спречување на потењето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар