7 причини да си направите топол напиток од ѓумбир

Ги затоплува коските, помага при настинки и многу други болки

7-prichini-da-si-napravite-topol-napitok-od-gjumbir-kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • 1 корен од ѓумбир
 • 1 литар обична вода
 • 2-3 лажици домашен мед
 • 1 лимон
Начин на подготовка:
 1. Излупете го коренот од ѓумбир и исечете го на тенки крукчиња.
 2. Ставете го ѓумбирот во тенџере и прелијте го со вода. Така варете го овој ароматичен корен барем 15-20 минути на умерена температура.
 3. Потоа тргнете го од оган и оставете го да отстои барем 5 минути.
 4. Извадете го ѓумбирот од течноста, потоа засладете ја со мед и закиселете ја со лимон по желба.
 5. Пијте го напитокот топол.
Причини да го подготвите и пиете овој напиток:
 1. Му дава сила на телото и го јакне имунитетот.
 2. Го забрзува опоравувањето доколку сте болни.
 3. Ги смирува гадењето и болката во желудникот.
 4. Добро делува на нервниот систем.
 5. Го поттикнува варењето и работата на цревата и ја намалува надуеноста.
 6. Ја поттикнува циркулацијата.
 7. Ќе ве затопли повеќе од најдебелите џемпери.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар