7 изнендувачки причини за намалено либидо

Сексот има некои неверојатни здравствени придобивки. Знаевте ли дека со него можете да се ослободите од главоболката и несоницата? За жал многу жени се склони кон намалена желба за секс, а тоа може да има сериозно влијание на врската. Многу жени мислат дека се само премногу уморни, или пак дека им здодеал партнерот. Но постојат многу други причини за намалено либидо. Погледнете некои од нив.

1. Замор

7 изнендувачки причини за намалено либидо

Еден од четири парови изјавиле дека често се премногу уморни за да имаат секс. Ова не е ни толку чудно кога ќе се земат предвид секојдневните обврски. Кога треба да одбираат помеѓу секс и одмор, повеќето се одлучуваат за второто.

2. Хормонални промени

7 изнендувачки причини за намалено либидо

Еден од главните фактори во желбата за секс е нивото на хормони. Кога ова ниво се менува, како на пример за време на бременост, доење или менопауза, има влијание на желбата за секс. Тестостеронот влијае на желбата за секс и кај жените и кај мажите. Нивното ниво е највисоко кај жените во средината на 20-тите, а потоа бавно се намалува до менопаузата.

3. Ниска самодоверба во врска со вашето тело

7 изнендувачки причини за намалено либидо

И психолошките проблеми можат да влијаат на вашето либидо. Ако се чувствувате лошо во врска со вашето тело или ако имате ниска самодоверба, големи се шансите да не сакате да се соблечете пред никого, дури ни пред вашиот партнер.

4. Проблеми со менталното здравје

7 изнендувачки причини за намалено либидо

Одредени ментални проблеми, како анксиозноста и депресијата, можат да предизвикаат намалување на желбата за секс. И мажите и жените кои страдаат од овие болести имаат големи шанси да се соочат со намалено либидо. Луѓето со хронична депресија имаат намалена желба за секс, потребно им е подолго за да доживеат оргазам и самиот секс не им причинува толкаво задоволство. И лекарствата како антидепресивите можат да ја намалат желбата за секс.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар