7 едноставни правила што ќе ви помогнат да не банкротирате и да не останете гладни кога патувате

7 едноставни правила што ќе ви помогнат да не банкротирате и да не останете гладни кога патувате

Нормално е да се опуштите и да уживате кога патувате, но што кога буџетот е ограничен? Еве неколку совети што ќе ви помогнат да заштедите додека сте на патување.

7 едноставни правила што ќе ви помогнат да не банкротирате и да не останете гладни кога патувате

1. Спакувајте храна за на аеродром

Познато е дека сè е многу поскапо на аеродромите, вклучително и храната. Од друга страна, постојат и значителни ограничувања на аеродромите, па можете да јадете и да се пријавите подоцна за да не правите непотребни трошоци.

2. Следете го правилото за еден оброк

Храната е многу важна кога патувате, а ова правило значи дека не треба да јадете појадок, ручек и вечера надвор. Ако сами подготвувате барем еден оброк во денот, вашиот буџет ќе биде многу поголем.

3. Не јадете десерт во скапи ресторани

Се разбира, не треба да се откажувате од слатките работи, туку запрашајте се дали е навистина потребно да јадете нешто скапо. Барајте нешто слатко на друго место, каде што десертите чинат три пати помалку.

4. Појадувајте во „супермаркет“

Многумина велат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Бидејќи повеќето луѓе не јадат зготвен оброк наутро, едноставно посетете го најблискиот маркет и купете јаболка, јогурт, житарици и подгответе се за денот што е пред вас.

5. Изберете улична храна наместо убави ресторани

Во моментот кога ќе седнете во ресторан, вашиот оброк ќе стане многу поскап. Од друга страна, седењето пред мал „штанд“ на улица има и свои предности, а храната во некои од нив е толку вкусна што се познати низ целиот свет.

6. Направете пикник

Наместо да седите на убава бела маса, спакувајте се, земете ќебе и направете пикник. Не само што е романтично, туку можете да јадете надвор, да ги набљудувате луѓето и да го држите буџетот под контрола.

7. Ако престојувате во апартман – гответе

Ако се обидувате да заштедите на храна, задолжително изнајмете апартман во кој има кујна. Секогаш може да направите тестенини и да бидете задоволни кога ќе погледнете колку сте успеале да заштедите.

Прочитајте како да заштедите пари за патување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар