6 знаци дека сте алергични на сонце

6 знаци дека сте алергични на сонце

Постојат неколку реакции на кожата кои се појавуваат откако ќе ја изложите на директна сончева светлина. Алергијата на сонце е токму тоа и е многу почеста отколку што мислите. Таа се појавува кај 10% до 15% од луѓето. Постојат неколку симптоми кои се резултат на алергијата од сонце, па ако сте ги забележале и кај вас, можеби е време да се консултирате со доктор.

1. Црвенило

6 знаци дека сте алергични на сонце

Како и многу други алергиски осипи, и во овој случај настанува црвенило. Ова најчесто се случува на деловите кожа коишто се покриени во текот на зимата, како раце, нозе, гради и врат.

2. Чешање, печење или болка

6 знаци дека сте алергични на сонце

Разни луѓе различно ја искусуваат алергијата од сонце. Некои изјавиле дека толку многу ги чешала кожата што се буделе сред ноќ. Исто честа појава е и печењето или болката под кожата.

3. Мали израстоци на кожата

6 знаци дека сте алергични на сонце

Алергијата од сонце најчесто се манифестира во форма на мали бели или светли израстоци кои се густо распоредени. Исто се појавува и црвенило кое е малку отечено.

4. Лупење на кожата или крвавење

6 знаци дека сте алергични на сонце

Посилната реакција може да резултира со толку сува кожа што ќе почне да се лупи. Понекогаш ситуацијата може многу да се влоши и да дојде до крвавење.

5. Меури

6 знаци дека сте алергични на сонце

Кај некои осипот е во форма на меури. Алергијата на сонце не е всушност алергија, туку реакција на сончева светлина, но го добила името токму поради појавата на меурите.

6. Осип што наликува на убод

6 знаци дека сте алергични на сонце

Последната реакција што може да се појави од сонцето наликува на убод од инсект. Бидејќи понекогаш станува збор само за убод, најдобро е да го посетите вашиот лекар.

На следната страница прочитајте и кога се појавуваат овие симптоми…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар