6 начини како да се зближите со партнерот додека сте во карантин

За време на домашниот карантин додека трае пандемијата на коронавирусот, може да биде тешко да се поврзете со партнерот. Како можете да го спасите вашиот брак од влијанието на оваа стресна ситуација? Многу активности во кои уживате се откажани, па оваа новонастаната ситуација е предизвик за многу работи, вклучувајќи ги врската и бракот. Овие 6 активности може да ви помогнат да се зближите со партнерот додека сте дома и можеби ќе ја разгорат страста за време на пандемијата.

6 начини како да се зближите со партнерот додека сте во карантин

1. Направете фотоалбум

Гледањето слики од времето кога сте се запознале може да ги разбуди старите чувства. Тоа може да ве поврзе, а креирањето фотоалбум може да предизвика прекрасно чувство и да ве потсетува на вашата поврзаност секој пат кога ќе ги погледнете фотографиите.

2. Средете една просторија или средете го плакарот

Целта на средувањето е да ги соберете сите предмети и да поминете низ нив, еден по еден и да се запрашате: „Дали ова предизвикува радост во мене?“

Оваа активност може да биде подмладувачко искуство за двајцата. Изберете една просторија или дел од домот каде што чувате заеднички работи. Не средувајте го плакарот каде што има само ваши работи бидејќи тоа треба да го средите сами. Но, плакарот во кој имате заеднички работи можеби ќе предизвика разговори за тоа какво значење имаат тие предмети за вас и дали можете да се ослободите од нив или не.

3. Пограјте си со сексуалното наговестување

Сексуалното наговестување претставува коментар кој има двојно значење што алудира на секс или на нешто сензуално.

Ова може да бидат особено забавно кога имате деца дома и треба да се потрудите малку повеќе за вашите сексуални коментари да бидат помалку очигледни.

Додека нивото на стрес во светот се зголемува, треба да најдете начин како да се опуштите со партнерот. Играјте со него користејќи зборови.

4. Гответе заедно

Готвењето е прекрасен начин да бидете креативни и сензуални. Бидејќи најголем дел од денот сте дома, размислете за готвење на некое посложено јадење, нешто што ќе го готвите цел ден.

Тоа не мора да биде скап оброк, па наместо да користите готов сос, можете да го направите сами.

На овој начин, ќе се поврзете со партнерот уште повеќе бидејќи повеќето парови најчесто практикуваат да ги поделат обврските и секој сам да ја заврши својата работа.

5. Гледајте филм што сте го гледале на некоја од вашите први средби

Потсетете се на времето кога бевте повеќе поврзани и гледајте филм што сте го гледале на почетокот на вашата врска. Земете пуканки, ќебе и гледајте го филмот заедно со партнерот.

На овој начин ќе се потсетите каква била вашата врска кога првпат го гледавте тој филм заедно, па можеби ќе почнете да разговарате за тоа што се променило кај вас, која е причината што сте оддалечени и што можете да направите за повторно да се зближите.

6. Играјте „Монопол“, „Не лути се човече“ или сложувалки

Монополот е игра што може да потрае подолго време. Целта е да поминете повеќе време заедно со партнерот. Но, ако сте чувствителни кога губите, овие игри можеби не се за вас.

Играта не треба да заврши со расправија и целта не е да се натпреварувате со партнерот, туку да играте и да поминете повеќе време заедно.

Погледнете до кои правила треба да се придржувате ако сакате да имате успешна врска.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар