5 работи што не смеете да ги правите после секс

Како што нагласуваат експертите, од голема важност е после сексуалниот однос, да внимавате на здравјето за да го намалите ризикот од инфекции. После водењето љубов најверојатно инфекциите се последното нешто на коешто помислувате, но постојат некои работи кои не би требало да ги правите бидејќи само ѝ штетат на вашата вагина.

5 работи што не смеете да ги правите после секс

1. Не одете во тоалет

За време на сексуалниот однос, бактериите можат да дојдат до вашиот мочен меур. Ова може да предизвика инфекција. За да избегнете потенцијални проблеми, обидете се да мокрите еден час после сексот. Потоа избришете се од напред кон назад, за да го спречите ширењето на фекалните материи од анусот до вагината.

2. Миење со сапун и разни гелови

Повеќето жени чувствуваат потреба за туширање после секс, но ова не е неопходно. Кожата е навистина чувствителна после сексуалниот однос, па може да дојде до алергиски реакции од силните хемикалии во сапуните и геловите. Доколку сепак сакате да се истуширате, употребувајте само вода и ќе ги спречите иритациите и сувоста на вагината.

3. Спиење во секси долна облека

Најдобрата облека за спиење е памучната бидејќи ѝ овозможува на кожата да „дише“. После секс, кожата е топла и влажна од потта, вагиналниот исцедок и спермата. Синтетичката долна облека ќе ја задржи влагата, па постои ризик од инфекција. На вагината ѝ е потребен воздух, па или останете голи, или облечете памучна долна облека.

4. Жешка купка

Пенливата купка може да звучи како совршена активност за после секс, но и таа има лоши страни. За време на сексот, вулвата се зголемува како реакција на стимулацијата и за да се отвори вагината. Ова значи дека имате поголеми шанси за инфекција.

5. Употреба на влажни марамчиња

Доколку сте чувствителни на хемикалии како алкохол, глицерин, парфеми и одредени масла, влажните марамчиња можат само да ви предизвикаат иритација.

Што мислите, колку пати месечно треба да имате секс?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар