5 производи за поубаво и понежно бричење

5 производи за поубаво и понежно бричење

Наместо да ги фрлате парите на скапи креми за бричење, употребете ги овие производи кои сигурно веќе ги имате во домот.

5 производи за поубава и понежна депилација

1. Сапун

Многу сапуни се пенат кога ќе дојдат во контакт со кожата, па тие се одлична замена за кремите и пените за бричење. Лизгавата текстура на овој продукт го олеснува отстранувањето на влакната, а единственото нешто што треба да го избегнувате се мирисните и ароматизирани сапуни за да не ја иритирате кожата.

2. Масло

За бричењето можат да ви послужат и бадемовото или кокосовото масло, како и обичното бебешко масло. Кокосовото масло има антибактериски својства, бадемовото е совршено за масажи, а бебешкото маслото едноставно мириса толку добро, што е невозможно да му се одолее. Сите тие одлично би можеле да ви помогнат при отстранувањето на влакната.

3. Крем за тело

Баш како балсамот, така и лосионот или кремата за тело целосно ќе ја омекне вашата кожа и ќе ви го олесни бричењето.

4. Мед

Медот е прехранбен производ кој совршено ја хидратизира кожата, ја омекнува и има антибактериски својства. Неговиот леплив слој одлично ја штити кожата, а потоа лесно и едноставно може да се отстрани со топла вода. Со медот, нозете стануваат многу меки и нежни.

5. Балсам или шампон за коса

Освен што ги омекнува сите влакна на вашето тело, шампонот или регенераторот за коса ја хидратизира кожата и е најдобрата алтернатива на кремите за бричење. Со него ќе можете да ги отстраните и најцврстите и најупорните влакна на кожата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар