5 предлози за подмладување и разубавување

Едно неодамнешно истражување покажало дека жените, без оглед на тоа што живееме во 21 век, многу малку време посветуваат на нега на своето лице и тело. Главна причина за ова се наведува недостатокот на време, кое поради брзиот и динамичен начин на живеење сè помалку го имаме.

5 предлози за подмладување и разубавување

Работа, домашни куќни обврски, маж, деца, секојдневни проблеми и уште многу други работи, се само дел од работите со кои секојдневно се заморува една жена. Затоа време е да кажете стоп и да направите нешто убаво за себе. Ова се 5 совети со кои можете на најбрз и наједноставен начин да се подмладите и разубавите.

Нова фризура

Научно е докажано дека жените се чувствуваат многу посигурно и посамоуверено кога им е средена фризурата. Оваа промена, визуелно има најголем ефект, па секоја жена знае мудро да ја искористи. Во просек, секоја жена годишно променува четири фризури, додека кај мажите се случува и по четири години да имаат само еден стил.

Третман и масажа за лице

Во зависност од типот на кожа и ефектот кој сакате да го постигнете, одлучете се за еден од богатата понуда на третмани за лице. Веднаш ќе ја воочите разликата.

5 предлози за подмладување и разубавување

Патување

За смирувачко и позитивно дејство, се знае дека патувањето е најдобрата терапија. Кога станува збор за полнење на батериите, ослободување од стресот и целосно препородување, едно патување може да има фантастичен ефект. Тоа исто така се одразува и на вашиот физички изглед.

Доколку не сте во можност да појдете на некое егзотично патување, не загрижувајте се, бидејќи и неколкудневна посета на некое планинско место или релакс центар ќе заврши работа.

Маникир и педикир

Рацете многу говорат за вас. Покрај тоа што е многу важно да ги негувате рацете, за да бидат меки и нежни, многу е важно и да водите хигиена за ноктите. Поголемиот дел од машките обожаваат нивните партнерки да имаат француски маникир, бидејќи според нив изгледа најженствено и најуредно.

Ништо помалку важни не се ни ноктите на стапалата, кои со доаѓањето на летната сезона и носењето папучи и сандали, секогаш избиваат во преден план.

5 предлози за подмладување и разубавување

Квалитетен сон

Покрај тоа што негативно влијае на расположението и на умствените способности, неквалитетното спиење влијае и на дебелеењето. Најновите истражувања покажуваат дека лишувањето од спиење и дебелеењето имаат голема поврзаност.

Токму затоа, доколку имате навика да спиете кратко и нередовно, променете го тоа навреме. Многу брзо ќе забележите дека поудобно се чувствувате во својата кожа.

5 предлози за подмладување и разубавување

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар