5 начини да направите вашите раце да изгледаат помладо

5 начини да направите вашите раце да изгледаат помладо

Нашите раце минуваат низ многу, па како најупотребуваниот дел од нашето тело, сосема нормално е тоа што тие стареат побрзо. И без разлика колку младолико изгледате, оштетената кожа на дланките секогаш ќе ги „издава“ вашите вистински години. Можеби дури и ќе прави да изгледате постари одошто сте. Но, сето ова можете да го спречите ако почнете уште од сега да се грижите за нив. Сакате рацете да ви изгледаат и до 10 години помладо? Нема проблем. Следете ги следниве инструкции.

1. Инвестирајте во крема за раце против стареење

Вие постојано го мачкате лицето, па зошто да не го правите истото и со рацете? Обидете се да најдете крема што хидрира, но и што ја осветлува кожата и ѝ дава сјаен, младешки изглед.

2. Носете ракавици за домашните обврски

Топлата вода и средството за чистење може да ја исуши вашата кожа до степен што таа ќе почне да пука. Спречете го ова така што ќе носите ракавици за домашните обврски. Ова се однесува на сè од миење чинии до чистење на кадата. Исто така, нанесете лосион пред да ги ставите ракавиците за да ја впијат влажноста додека работите.

3. Размислете повторно за лакот за нокти

Можеби сте забележале дека некои популарни брендови ги исфрлаат токсичните хемикалии од нивните формули. Други пак, додаваат есенцијални масла за да ви помогнат при одржување на нивната цврстина. Маникир? Да, благодариме.

4. Грижете се за кутикулите

Есенцијалното масло за грижа на кутикулите е најдоброто нешто што можете да го направите за вашите раце. Нанесете го на целата дланка и гледајте како рацете ви се подмладуваат пред вашите очи.

5. Носете крема за заштита од сонце

Секогаш пред да излезете од вашиот дом, нанесете крема за заштита од сонце на сите откриени делови од вашето тело, вклучувајќи ги и рацете. Ова ќе ви помогне да ја заштитите целата кожа од предвремено стареење.

Дознајте и кои 5 витамини се најдобри за здрава кожа!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар