5 клучни техники на шминкање кои треба да ги совладате

5 клучни техники на шминкање кои треба да ги совладате

Изгледа шминката станува сè поважен дел од нашата секојдневна бјути рутина. Во секоја доба од денот, без разлика каква прилика е во прашање и каков стил сакаме, соодветната шминка се подразбира, а гордоста која ја чувствуваме по завршувањето на шминкањето, кога ќе се погледнеме во огледалото и ќе сфатиме дека изгледаме прекрасно е непроценливо. Но, дури и да не сте толку вешти, денес ви претставуваме 5 клучни техники на шминкање кои мора да ги совладате за да добиете совршен изглед.

1. „Вертикална“ мејкап техника

1-5-kluchni-tehniki-na-shminkanje-koi-treba-da-gi-sovladate-www.kafepauza.mk_

Оваа техника на шминкање е одлична за девојките со ситни, тесни или очи со средна големина, бидејќи прави тие да изгледаат пошироко и покрупно. Може да ја користите за дневни и вечерни прилики, само треба да користите различни нијанси и „јачина“ на сенки. На пример, за дневните прилики е сосема во ред да изберете една нијанса, додека за вечерните прилики слободно играјте си со тоновите и нијансите. Само запомнете – најтемната нијанса секогаш се нанесува на надворешниот агол од окото!

2. „Хоризонтална“ мејкап техника

2-5-kluchni-tehniki-na-shminkanje-koi-treba-da-gi-sovladate-www.kafepauza.mk_

Ако имате крупни очи, задолжително шминкајте со оваа техника! Со ваквиот начин на нанесување сенка, вашите очи ќе изгледаат издолжено и во форма на бадем, а за дополнителен ефект слободно употребете и ајлајнер или молив за очи. Ќе изгледате прекрасно!

Преминете на следната страница за останатите техники…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар