4 врвни начини за чистење на мрснотиите од решетката од рерната

4 врвни начини за чистење на мрснотиите од решетката од рерната

Како правилно да ја исчистите решетката од рерната? Неизбежно е да се извалка за време на печењето, но решетката обложена со остатоци од храна и мрснотии изгледа лошо. Овие неколку совети ќе ви помогнат повторно да заблеска решетката.

4 врвни начини за чистење на мрснотиите од решетката од рерната

Како да ја исчистите решетката со сапун?

Пред да започнете, проверете дали решетката е ладна, а потоа натопете ја во млак раствор од вода и детергент за миење садови. Отстранете ги мрснотиите и остатоците од храна со сунѓер, но сунѓерот не треба да биде премногу груб. Исплакнете, а потоа исушете со крпа.

Откако ќе се исуши, вратете ја решетката. Ако решетката не се лизга како претходно, ставете малку масло за јадење на мрсна хартија и истријте ги страничните решетки за повторно да се движат непречено.

Како да јаисчистите природно?

Ако сте љубител на природните методи за чистење, прво ставете стара крпа на дното на кадата за да ја заштитите површината. Ставете ја решетката на неа, а потоа посипете ја со сода бикарбона. Натурете ја со бел оцет. Кога создавањето пена ќе престане, турете топла вода во кадата додека решетката не е целосно покриена и оставете да отстои преку ноќ.

Следното утро, можете да ги избришете мрснотиите и растворот со мека крпа или сунѓер. Исто така, можете да ги отстраните мрснотии со четка за заби.

Како да ја исчистите со помош на марамчиња за сушење?

Обложете ја површината на кадата со марамчиња за машина за сушење, а потоа ставете ја решетката на нив. Наполнете ја кадата со топла вода додека не ја покрие решетката, додавајќи половина чаша детергент за садови.

Оставете ја решетката преку ноќ, а потоа испразнете ја кадата и избришете ја со марамчињата за сушење. Исушете ја решетката со мека крпа пред да ја вратите во рерната.

Чистење со фолија

Прво, завиткајте ги решетките во алуминиумска фолија. Ставете стара крпа на дното од кадата, а потоа ставете ги завитканите решетки одозгора. Додајте неколку таблети за машина за миење садови и покријте ги решетките со топла вода. Оставете да отстојат преку ноќ. Наутро, одвиткајте ги решетките и избришете ги со мека крпа. Исплакнете и исушете го повторно со крпа.

Дали треба да се исчисти рерната со амонијак?

Иако амонијакот е состојка на многу производи за чистење во домаќинството, имајте на ум дека мора да се користи во добро проветрени простори, а бидејќи е надразнувачко средство, треба да носите заштитни ракавици и да избегнувате нанесување на кожа и облека. Опасно е и ако имате мали деца и домашни миленици.

Прочитајте зошто храната се лепи на тефлонската тава.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар