4 работи што го уништуваат вашиот омилен накит

Секоја жена има парче накит што многу го сака и често го носи. Меѓутоа, треба да внимавате на накитот и да имате предвид кои работи го уништуваат. Можеби некои парчиња накит ви се толку омилени што сакате постојано да ги носите. Но, овие четири работи може да го оштетат вашиот накит.

4 работи што го уништуваат вашиот омилен накит

1. Вежбање

Одењето на тренинг одма по работното време дефинитивно ви заштедува време. Но, накитот најчесто го заборавате на вас. Ризикот од повреда е само една од причините. Освен тоа, потта и накитот не се трпат. Не само затоа што накитот може брзо да се изгребе, туку и потта го менува изгледот на накитот. Најдобро е секогаш да носите кутија за накит за да можете да го ставите целиот накит во неа. На тој начин, накитот нема да се заплетка дури ни на дното на спортската торба.

2. Пливање и сончање

Накитот изгледа одлично со бикини и секако дека ќе го носите, но не правете го тоа повторно по две недели одмор. Имено, сонцето не е добро за накитот. Масивниот златен накит не го поднесува сонцето, но ниту позлатените ланчиња и обетки.

3. Шминка

Кога нанесувате шминка на лицето, можеби не сте толку внимателни колку што треба да бидете. По шминкањето, брзо ќе забележите дека накитот е извалкан. Имено, за време на шминкањето, често со четките ќе стигнете до вашите обетки без да го забележите тоа. Затоа, накитот треба да го ставите по шминкањето и по стилизирањето на косата.

4. Парфеми

Истото важи и за парфемите. Многумина имаат навика да го нанесат парфемот на крајот, но не правете го тоа. Алкохолот од парфемите може само да ја оштети бојата на накитот. Исто така, не треба да ставате парфем на златниот накит ако сакате да ви изгледа како нов.

Прочитајте кои козметички производи треба да ги исфрлите од вашиот несесер ако имате над 30 години.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар