4 експертски правила за миење коса – цел живот погрешно сме се миеле

Совети за нега и убавина има многу, но многупати сакајќи да изгледаме што поубаво и поздраво, ги занемаруваме основните навики и практики при одржувањето на личната хигиена. Миењето коса си подразбира свои правила.

4 експертски правила за миење коса – цел живот погрешно сме се миеле

Еве ги главните 4:

1. Помалку е повеќе, и тоа многу повеќе: Познато е дека не треба да се става многу шампон. Но, многумина не знаат колку е потребно. Ставете мала капка на раката, околу ¼ од полна голема лажица, и нанесете го на косата.

2. Не бидете нежни: Ставете ги рацете на задниот дел од главата и почнете енергично да го триете скалпот најмалку 3 минути. Ставете помалку шампон, а тријте подолго. Ова ќе ви биде и вежба за бицепсите. 🙂

3. Кондиционерот е само за косата: Не нанесувајте го на скалпот во никој случај. Нежно поминете со прстите само по должината на косата.

4. Не мора да расчешлувате со крупен чешел: Мит е дека е подобро доколку ја исчешлате косата со чешел. Вашата четка со боцки ќе заврши подеднакво добра работа. Само погрижете се да поминете со неа низ косата пред да го исплакнете кондиционерот.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар