3 здравствени проблеми од кои можете да се ослободите со помош на млад лук

Младиот лук е богат со витамини и минерали и има благотворно дејство врз организмот. Бидејќи е богат со витамини Ц и К, лукот ги зајакнува и ги штити коските, но помага и во справувањето со разни болести. Благодарение на антивоспалителните својства, младиот лук помага во борбата со габичните инфекции, стресот и заморот. Погледнете кои заболувања можете да ги излечите со млад лук.

3 здравствени проблеми од кои можете да се ослободите со помош на млад лук

1. Воспалено грло

Исечкајте го зелениот дел од лукот на мали парчиња и додајте рендан ѓумбир и сол. Ставете ги состојките во крпа и загрејте ја. Замотајте ја смесата во уште една крпа и држете ја како облога на воспаленото подрачје.

2. Отоци на нозете

Зелениот дел од младиот лук варете го неколку минути. Изматете го со блендер, а по потреба додајте и малку вода за да добиете паста. Со добиената смеса намачкајте ги отечените нозе.

3. Затнат нос

Изгмечете го зелениот дел од младиот лук, а со добиениот сок натопете памук. Ставете го памукот на носот и на подрачјето на синусите.

Доколку имате проблем со пролетните алергии, сега е вистинското време да ги пробате овие природни лекови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар