3 проблеми со самопочитта кои можат значително да ја намалат самодовербата!

3 проблеми со самопочитта кои можат значително да ја намалат самодовербата!

Самопочитта е составен дел од психата и личноста на една личност, а без неа лесно може да се чувствувате како да „не сте доволно добри“. Всушност, самопочитта и самодовербата се клучните елементи за среќен и исполнет живот.

3 проблеми со самопочитта кои можат значително да ја намалат самодовербата!

Вашата самодоверба е онаа што ве прави да се чувствувате добро или лошо кога станува збор за вашиот живот. Ако постојано си кажувате дека не сте доволно добри, не сте доволно убави, недоволно талентирани тогаш вашата самодоверба ќе продолжи да опаѓа. Ова е причината зошто самољубието и грижата за себе се толку важни! Но, кои се причините за отсуството на самодоверба?

1. Се чувствувате несигурни за себе и се сомневате во сè што мислите и правите

Ако постојано се преиспитувате и се сомневате во себе, тогаш тоа сигурно ќе влијае на вашата самодоверба и психа во одреден момент. Несигурноста ќе почне да ве јаде одвнатре и ќе се чувствувате несигурни за секој мал чекор што ќе го направите во животот. Колку повеќе немате доверба во себе, толку повеќе ќе ве мачи вашата несигурност. Во ред е понекогаш да се сомневате во себе, но треба да верувате во себе и во своите способности и што е најважно, самите да носите одлуки за вашите постапки. На крајот на краиштата, вие сте луѓе, а вашите грешки не го дефинираат вашиот живот. Имајте верба во себе и вашите верувања и никогаш не дозволувајте некој да ви каже како треба да се чувствувате за себе.

2. Постојано имате негативни мисли

Постојаните негативни чувства се главен знак за проблеми со самодовербата, а тие можат да се манифестираат на следниве начини:

 • Анксиозност
 • Самоуништувачки акции и мисли
 • Песимизам
 • Недостаток на самодоверба и верба во себе
 • Самообвинување
 • Тенденција за перфекционизам
 • Преосетливост
 • Драстични промени во расположението
 • Претерано реагирање на секоја ситница
 • Неодлучност
 • Депресија

Застанете за момент и забележете што си кажувате и што си го храните срцето и душата. Однесувајте се кон себе со љубезност и емпатија и дајте си ја почитта што ја заслужувате, наместо да се „давите“ во негативни мисли.

3. Не можете да се прифатите такви какви што сте

Самоприфаќањето е клучно кога станува збор самопочитта, и без него никогаш не можете да се надевате дека ќе бидете задоволни со себе. Како можете да очекувате да бидете среќни сами со себе освен ако не се прифатите целосно? Кога не се цените себеси за личноста што сте заедно со вашите чувства, го отфрлате вашето вистинско јас. Ако не се обидете да се прифатите, вашиот личен раст ќе стагнира и ќе останете заглавени во зоната на самосожалување каде што сте се чувствувале толку удобно.

Запомнете дека растот и трансформацијата се можни само кога ќе се прифатите целосно, без никаков песимизам. Не сте совршени? Па што?! Во ред е да се биде несовршен. Во ред е да имате недостатоци. И во ред е понекогаш да имате лоши денови. Само бидете љубезни кон себе и ќе видите дека со текот на времето, вашите проблеми со самодовербата ќе почнат да бледнеат.

Откако прочитавте за проблемите со самопочитта, можеби ќе сакате да прочитате и за 7-те внатрешни архетипови коишто ги парализираат вашите самодоверба и самопочит.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар