25 чудни работи што ги наследувате од родителите

25 чудни работи што ги наследувате од родителите

Покрај изгледот, децата од родителите ги наследуваат карактерот и одредени вештини. Научниците тврдат дека креативните особини на детето се наследуваат од родителите, а развојот на тие особини зависи од способностите на родителите. Во продолжение прочитајте кои 25 необични работи ги наследувате од вашите родители.

25 чудни работи што ги наследувате од родителите

1. Несоница – истражувањата од 2017 година откриле дека детето ја наследува несоницата ако мајката страда од тоа.

2. Неверство – склоноста кон изневерување на другите без ни малку совест е наследна.

3. Проблеми со возењето – експертите од Универзитетот во Калифорнија докажаа дека генот за лошите возачки способности е наследен.

4. Израз на лицето – психолозите велат дека изразите на лицето ги наследувате од вашите родители.

5. Анксиозност при посета на стоматолог – научниците докажаа дека ако барем еден родител не сака да посетува стоматолог, детето може да го наследи овој страв.

6. Толеранција на болка – секоја личност има свој праг на болка, но четири гени се одговорни за тоа, а тие гени се наследни.

7. Производство на допамин – според истражувањата објавени во 2015 година, некои луѓе наследуваат ген од двајцата родители што го намалува производството на допамин.

8. Желба за кофеин – во 50% од случаите, децата ја наследуваат желбата за кофеин од двајцата родители.

9. Односи со другите – ако личноста има одреден ген, тоа значи дека ќе биде популарна кај врсниците.

10. Навика да ги оставате работите за подоцна

11. Ризик, бестрашност

12. Оптимизам

13. Емпатија

14. Кивање кога ќе погледнете во сонцето

15. Лековерност

16. Лесен сон

17. Прекумерно потење

18. Вкус за музика

19. Склоност кон дијабетес

20. Агресивно однесување

21. Атлетика

22. Интелектуални способности

23. Стареење

24. Зависност од горчлива храна

25. Зависност од слатки

Прочитајте какво влијание имаат браќата и сестрите на вашиот карактер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар