20 животни грешки за кои нѐ предупредуваат луѓето во длабока старост

Во поодминатите години од животот, човек е во можност да направи ретроспектива на своите мисли и постапки и правилно да расудува за она што се случило. За жал, неретко луѓето се каат за многу работи кои (не) ги направиле. Ова се најчестите работи за кои луѓето жалат кога ќе дочекаат старост.

20 работи за кои луѓето се каат кога ќе остарат

1. Преголема грижа за туѓото мислење.

2. Неисполнување на голем дел од плановите и целите во животот.

3. Сокривање на своите чувства кон некого.

4. Недоволно истакнување на себеси и недостаток на борбеност.

5. Заборавање да се следи вистинската страст во животот.

6. Постојани кавги со саканите.

7. Децата не израснале онакви какви што тие сонувале за нив да бидат.

8. Неживеење во сегашноста.

9. Премногу вложиле труд и се посветиле само на работата и кариерата.

10. Не патувале доволно и не искусувале нови авантури.

11. Слушање сè што другите кажуваат.

12. Недоволна грижа за себе и своето здравје.

13. Непреземање ризици.

14. Секогаш биле во битка со времето.

15. Преголема грижа за сè.

16. Неблагодарност за она што го поседуваат.

17. Непоминување доволно време со семејството.

18. Сфаќање сè, па и себеси, премногу сериозно.

19. Недоволна грижа за другите.

20. Тоа што биле често тажни.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар