20 неверојатни факти за храната што ќе ве остават без зборови

20 неверојатни факти за храната што ќе ве остават без зборови

Храната навистина е неопходен дел од нашиот живот. Но и покрај ова сепак постојат многу неверојатни тајни кои се поврзани со неа. Погледнете некои од најинтересните факти и мистерии кои се наоѓаат на вашата чинија.

1. Кокосовата вода може да се употребува како замена за крвна плазма во итен случај.

(1)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

2. Научниците можат да го претворат путерот од кикирики во дијаманти поради високото количеството на јаглерод во него.

(2)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

3. Храната во авионите не е вкусна бидејќи нашите сетила за вкус и мирис се намалуваат за 30% во кабина под притисок на голема височина.

(3)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

4. Постојат толку многу видови јаболка што ќе ви бидат потребни 20 години да ги пробате сите, ако јадете по едно јаболко на ден.

(4)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

5. Сирењето е најчесто крадениот продукт во светот. Околу 4% од целото сирење мистериозно исчезнува секоја година.

(5)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

6. Потребни се околу 1.700 литри вода за да се направи 100 грама чоколадо.

(6)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

7. Еден хамбургер од Мекдоналдс може да содржи месо од 100 различни крави.

(7)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

8. Компирите можат да ги апсорбираат и рефлектираат вифи сигналите поради нивниот хемиски состав.

(8)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

9. Првиот динамит бил направен со кикирики, бидејќи маслото од кикирики се користело за производство на нитроглицерин, главната состојка на динамитот.

(9)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

10. Можете да го покриете Кинескиот ѕид 8 пати со теглите Нутела кои се продаваат во една година.

(10)20-neverojatni-fakti-i-lagi-za-hranata-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар