15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

За да се ослободите од непријатноста, само обрнете внимание на тоа што се случува околу вас. Положбата на стапалата дефинитивно ќе ви открие нешто, а можете дури и да избегнете неизбежна расправија со само еден едноставен избор. Подобро кажано, можно е да ја „пробиете“ човечката природа со помош на вистинските потези, а овие корисни трикови ќе ви помогнат да ја процените ситуацијата подобро од кој било друг и да ги избегнете непријатностите на многу интересен начин.

1. Ако луѓето зборуваат премногу

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Бидејќи не постои љубезен начин да им кажете на луѓето да ја затворат устата, можете да го пробате овој трик за да прекинете некого додека зборува. Испуштете го тоа што го држите во раката (освен можеби вашиот телефон) или бидете несмасни и удрете се во нешто. Тоа ќе ги натера да сфатат дека зборуваат долго време и ќе се почувствуваат непријатно, па најверојатно ќе престанат да зборуваат.

2. Ако сте нервозни

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Вашиот мозок верува дека ви е пријатно додека јадете. Со помош на гума за џвакање, можете да го доведете мозокот во опуштена состојба. Овој метод можете да го користите додека имате нервозен разговор, пред интервју или за време на стресни моменти.

3. Ако имате лути клиенти

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Секогаш е непријатно да се справите со лут клиент без разлика колку сте во право. Ставете огледала зад и околу касата за луѓето да можат да се видат себеси за време на расправијата. Никој не сака да се гледа на тој начин затоа што никој не сака лути луѓе. На овој начин ќе ги смирите клиентите и ќе создадете простор за разумен разговор.

4. Ако ве нервира песната што ви се врти во главата

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Понекогаш станува збор за комерцијална реклама, а понекогаш за популарна песна со која се забавувате. Песната го пронаоѓа патот до вашиот мозок и вие ќе почнете да ја потпевнувате без да бидете свесни за тоа. Ќе повторувате еден ист дел од песната и тука ќе заглавите. Но, обидете се да ја испеете песната до крај. Пеењето на последниот дел ќе го натера мозокот да мисли дека песната е завршена и ќе престанете да ја пеете.

5. Ако очекувате конфликт

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Кога треба да преговарате со некого, особено за деловни цели, овој трик многу ќе ви помогне. Седнете веднаш до личноста со којашто треба да преговарате, наместо да седите наспроти неа. Тоа ќе ја натера личноста да се почувствува како да сте со неа, на иста страна. Исто така, ќе се чувствува непријатно да се лути или да вика на некој кој е физички блиску до неа.

6. Ако мислите дека сите се свесни за непријатноста

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Понекогаш е најдобро да се направи очигледната работа и да се признае непријатноста. Ако сте во нова група луѓе, можете да го скршите мразот со тоа што ќе звучите чудно. Користењето хумор исто така ќе ви помогне, па можете да се пошегувате за тоа колку е тивка просторијата или колку е смешна грешката што ја направивте додека зборувавте.

7. Ако не сакате да се занимавате со купување пијалаци

15 психолошки трикови што може да ви помогнат да ги избегнете незгодните ситуации

Луѓето се склони да се сеќаваат на првата и на последната работа во серија ситуации. Искористете го тоа и бидете првиот што ќе го купи првиот круг пијалаци кога сте излезени. Останатиот дел од вашата група ќе го стори истото, не грижејќи се кој што купува. Но, сите ќе се сеќаваат дека вие сте го купиле првиот пијалак и веројатно тоа ќе биде единствениот пат кога ќе мора да платите за пијалаци таа вечер.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар