15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

Возрасните често им велат на децата: „Прави како што велам, не како што правам“, но забораваат дека детето ќе ги направи истите работи што ги прават неговите родители. Психолозите за деца потенцираат неколку работи што треба да ги избегнувате за да му помогнете на вашето дете да стане среќен и самоуверен возрасен човек. Во продолжение погледнете како родителите ги уништуваат сопствените напори кога станува збор за воспитувањето на децата.

1. Му забрануваат на своето дете да користи мобилен телефон и таблет, а потоа целото слободно време го поминуваат зјапајќи во истите уреди

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

2. Го учат детето да ги почитува постарите лица, додека тие не ги забележуваат постарите луѓе во своја близина на кои им е потребна помош

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

3. Бараат почит и внимание кога зборуваат, а не се однесуваат така кон сопствените родители

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

4. Им кажуваат на своите деца дека треба да се хранат здраво и да јадат зеленчук и овошје, а тие постојано грицкаат чипс и јадат чоколадо

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

5. Го тераат детето да чита книги, а тие гледаат телевизија секоја вечер

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

6. Ги казнуваат своите деца кога користат груби и навредливи зборови, но децата ги научиле тие зборови од сопствените родители

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

7. Ја контролираат послушноста на своето дете кога станува збор за правилата во сообраќајот, но тие самите не ги почитуваат

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

8. Ги тераат децата да спортуваат, но не им е грижа за сопствената физичка форма

15 двојни стандарди што може да ги уништат дури и најсилните семејни врски

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар