14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Пред сè, работното место е извор на плата. Идеално би требало да има и други придобивки од него како предизвици, чуство на исполнетост и можност за напредување. Ако сте заглавени во професија која повеќе ве троши отколку што ви дава, можеби е време за промена на кариерата. Но бидејќи не е лесно да се напушти стабилната работа, овие 14 знаци ќе ви покажат дека сепак вреди да го преземете тој ризик.

1. Често ви е здодевно

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

70% од работниците не се вклучени во нивната работа, додека 90% од лидерите сметаат дека стратегија за вклучување ќе им биде од помош. Ако вашето работно место не ви нуди предизвици и ви е здодевно, можеби е време да продолжите понатаму.

2. Повеќе не ви е грижа

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Во совршен свет, сите со радост би оделе на работа. Но ако забележите дека станувате апатични и дека не ви е грижа што правите, време е добро да размислите за ситуацијата.

3. Не се движите нагоре

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Некои луѓе се задоволни ако останат засекогаш во сегашната позиција. Но ако имате амбиции да се движите нагоре, а не добивате унапредување, можеби сте во погрешниот бизнис. Можеби треба да истражите опции каде што ќе имате повеќе простор за напредок.

4. Не заработувате доволно

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Дури 89% од работодавците мислат дека вработените ги напуштаат за повисоки плати. Всушност само 12% од вработените го прават тоа. Но немањето доволно пари за животот што го сакате е сосема добра причина за промена на кариерата.

5. Негативно влијание на физичкото и менталното здравје

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Да бидете несреќни на работното место може да биде повеќе од здодевност и апатија. Многу кариери бараат да бидете ментално и психички подготвени. Ако овие барања имаат негативно влијание на вашето здравје, размислете дали тоа е најдоброто место за вас.

6. Вашата индустрија има проблеми

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Без разлика на личниот успех и успехот на вашата компанија, падот на индустријата тешко се поднесува. Повеќето милениумци ги напуштаат работните места и се насочуваат кон технологија, здравство и финансии.

7. Не сте на добра локација

14 знаци дека е време за промена на вашата кариера

Некои индустрии имаат одредени локации. Понекогаш е невозможно да ја промените локацијата поради работното место, но ако навистина го сакате тоа можеби треба да ја смените кариерата.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар