11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Љубовта е необјаснив феномен и не постои точен одговор за тоа зошто некој се вљубил во некој друг. Но, она што сме го одбрале може да ни каже многу за нашиот карактер. Всушност, не е случајност што се вљубувате во висока или ниска личност, отворена или личност што ги крие своите емоции. Ако сакате да научите нешто повеќе за вашиот карактер, погледнете што кажува вашиот избор на партнер за тоа.

1. Сличности во физичкиот изглед

11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Неколку истражувања покажале дека често одбираме партнер чиј изглед е сличен со нашиот. Внимателно погледнете го партнерот и размислете дали имате некои слични физички карактеристики. Љубовта кон нашиот партнер е заснована на љубовта кон себе. Односно, ако мислите дека сте привлечни, повеќе ќе ве привлекува партнер кој личи на вас за разлика од некој целосно различен.

2. Слично ниво на привлечност

11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Обично забележуваме ако мажот и жената личат еден на друг. Научниците откриле дека одбираме луѓе кои се наоѓаат во истата „зона на убавина“. Наводно, сметаме дека таа личност е најправилната опција. Па ако мислите дека вашиот партнер е атрактивен, тоа значи дека истото важи и за вас.

3. Емоционални и рационални

11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Има интересна рамнотежа помеѓу емоционалните и рационалните луѓе. Изгледа дека постојано се обидуваме да се надополниме. Како резултат на ова, се појавува совршениот пар. Едниот партнер може да биде мирен, додека другиот го разгорува огнот во врската. Ако вашиот партнер внимателно размислува пред секоја одлука, голема е веројатноста дека вие сте премногу емотивна личност.

4. Добрите луѓе одбираат добри луѓе

11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Добрите луѓе кои можат да се сочувствуваат со другите имаат поголеми шанси за хармонична врска. Овие луѓе не се расправаат и лесно наоѓаат заедничко решение на проблемите. Покрај тоа, овие луѓе се согласуваат уште кога ќе се запознаат, па поради ова почнуваат врска. Ако вашиот партнер е шармантен, голема е веројатноста и вие да ја имате таа особина.

5. Разлика во висина

11 карактеристики на вашиот партнер што кажуваат многу за вас

Дали често гледате високи мажи со мали девојки, или високи девојки со многу пониски момчиња? Понекогаш оваа разлика може да изгледа чудно, но нема ништо изненадувачко кај неа. Мажот изгледа посилно и поголемо покрај мала жена, а високата жена изгледа поуспешно и со поголема самодоверба. Па, ако одберете мал партнер, сакате да се грижите за него. Ако одберете повисок партнер, сакате да бидете опкружени со грижа и внимание.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар