11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Дали некогаш сте помислиле зошто луѓето ги прават истите грешки одново и одново? Без разлика дали имаат завршено средно или и факултет, сите тие ги прават истите глупави грешки. Факт е дека постојат одредени вистини што луѓето одбиваат да ги прифатат и наместо тоа одбираат да се вртат во круг. Погледнете кои се најчестите стереотипи што не ни дозволуваат да живееме слободно и нè тераат да си ги повторуваме грешките.

1. Кога постојано простувате, му помагате на злото да остане неказнето

11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Некои луѓе веруваат дека само простувањето може да ни помогне да го започнеме новиот ден со чисти мисли и дух. Но никој не спомнува дека постојат два вида простување.

  • Духовно. Ова простување ни помага да ги надминеме нашите грижи и да го најдеме мирот во себе. Насочено е кон внатре, а не кон надвор и кон оние кои ни згрешиле. Со овој вид простување всушност не се обидувате да простите, туку се држите настрана од вина. Тоа е благородно, корисно и неопходно.
  • За однесување. Ова простување е за односот кон личноста што ни згрешила. За жал, кога простувате некому еднаш или повеќе пати, му помагате да верува дека неговите постапки ќе поминат неказнето. Па на вас останува да одлучите дали ќе простите или не.

2. Бог никогаш нема да ви се јави на телефон

11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Односно, никој и ништо нема да дојде и да ве спаси од вашиот живот. Многу луѓе не можат да ја прифатат оваа вистина до крајот на нивниот живот. Веројатно чекаат чудо или барем некој знак што ќе им покаже каде треба да бидат. Но важно е да имате на ум дека Бог никогаш нема да ви се јави.

3. Неуспехот е неопходен

11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Иако звучи како парадокс, многу успешни луѓе го достигнале нивниот успех благодарение на бројните неуспеси што ги направиле посилни. Можете да најдете вакви приказни во речиси секоја биографија. На пример, Стивен Кинг има посебна табла над неговото биро каде што ги закачувал писмата со одбивања и има најмалку дузина од нив.

Статистички, 95% од луѓето со ист талент како Кинг ќе си помислат дека пишувањето не е за нив откако ќе бидат одбиени толку многу пати. Останатите 5% се луѓе како Кинг кои никогаш не се откажале.

4. Парите сепак се важни

11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Постарите генерации сакаат да повторуваат дека парите не се најважното нешто на светот. Парите не можат да ни дадат среќа, љубов или здравје. Но признајте си дека имате поголеми шанси да бидете среќни, сакани и здрави со повеќе пари наместо без нив. Ќе имате поголеми шанси да патувате низ светот, да ги исполните желбите, да ги најдете саканите и да поддржувате добротворни активности. Но кога треба да го броите секој денар, навистина е потешко да ги направите соништата реалност.

5. Дури и најголемиот неуспех има изговор

11 цинични вистини што повеќето од нас одбиваат да ги прифатат

Нашиот мозок навистина знае да најде изговор кога сме премногу мрзеливи или исплашени да направиме нешто. Ако ви е страв да го промените работното место, изговорот веројатно ќе ви биде дека ви е потребна стабилност. Кога се плашите од професионално мислење, стравот го нарекувате гордост. Кога не можете да ги остварите соништата, велите дека немате талент. Како што можете да забележите, смислуваме многу изговори за да ги избегнеме нештата што не сакаме да ги правиме. Ако обрнете внимание на оваа особина и ѝ се спротивставите, ќе имате поголеми шанси за успех.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар