Зошто мачките ги сакаат новогодишните елки?

Зошто мачките ги сакаат новогодишните елки?

Ако во последно време сте забележале како мачката се грчи под елката, како се протега и се тркала, тоа може да биде нешто повеќе од желбата да влезе во празничниот дух.

Зошто мачките ги сакаат новогодишните елки?

Една од причините што мачките избираат да лежат под елката може да биде тоа што ги привлекувааитет украс и едноставно им се допаѓа да си играат со нив. Иако може да има други причини, јасно е дека дел од привлечноста на мачките кон новогодишните елки се украсите, кои за нив може да изгледаат само како играчки.

Елката обезбедува место за игра на мачките, место за криење кое е полно со играчки – сите работи што ги сакаат мачките. Вашата елка исто така може да им даде чувство на засолниште или удобност. Сите овие причини може да ја објаснат љубовта на вашата мачка кон новогодишната елка и зошто тие едноставно уживаат да бидат таму. Како и да е внимавајте кога вашата мачка е околу елката, бидејќи додека си игра може да се случи да се скрши некој од украсите и мачката да го проголта.

Прочитајте и зошто мачките сакаат да спијат на главата на својот сопственик?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар