Знаевте ли дека брадите и тоалетите имаат нешто заедничко?

Знаевте ли дека брадите и тоалетите имаат нешто заедничко?

Долги, кратки, запуштени или средени – брадите го направија својот славен камбек. Но доколку сте во врска со момче кое има брада, вашето здравје може да е изложено на ризик.

1-Znaevte-li deka-bradite-i-toaletite-imaat-neshto-zaednichko-kafepauza.mk

Станицата „ABC“ во Њу Мексико земала примероци од брадите на неколку локални мажи и ги пратила на микробиолошки испитувања. Резултатите биле шокантни…

2-Znaevte-li deka-bradite-i-toaletite-imaat-neshto-zaednichko-kafepauza.mk

Некои од примероците кои биле испитувани имале многу од вообичаените бактерии, но некои бактерии биле споредени со оние кои можат да се најдат во тоалетите. Како на пример, тие нашле бактерии кои всушност може да се најдат во изметот.

3-Znaevte-li deka-bradite-i-toaletite-imaat-neshto-zaednichko-kafepauza.mk

„Вообичаено нештата не ме изненадуваат, но ова од се изненадив“ – вели микробиологот Џон Голобик. Иако не мора да значи дека бактериите секогаш ќе доведат до болест, сепак малку е загрижувачки што брадестите мажи на себе имаат еквивалент на четката за ВЦ-школката.

Тој додава дека овој степен на нечистотија е вознемирувачки и кога во водниот систем би се нашле слични примероци, тогаш тој ќе треба да се затвори поради дезинфекција.“

4-Znaevte-li deka-bradite-i-toaletite-imaat-neshto-zaednichko-kafepauza.mk
Па што треба да направи брадестиот човек или оној кој е во врска со него по ова прашање?
Три збора: Тријте ја брадата!

5-Znaevte-li deka-bradite-i-toaletite-imaat-neshto-zaednichko-kafepauza.mk

Знаеме дека знаете како се прави тоа, но за секој случај еве погледнете и тука:

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар