Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат

Во Универзитетот во Ланкашир постои една просторија која е намената за оние студенти кои се под голем стрес. Како дел од кампањата „SOS (Stressed Out Students)“ и во соработка со организацијата „Guide Dogs“ за спасување кучиња, секој студен има можност да ја посети оваа просторија и да помине одредено време со слатките кутриња. За влез во просторијата потребни ви се само околу 80 денари кои одат во добротворни цели за кучињата.

(1) Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат

„Оваа кампања не само што ќе им помогне на студентите, туку е и одлична шанса кучињата да се навикнат да бидат покрај луѓе. Оваа способност ќе им дојде добро за нивното понатамошно развивање и успех како кучиња водичи“, велат од студентската унија.

Просторијата со кутриња била инспирирана од една јапонска студија која покажала дека луѓето постигнуваат повисоки резултати на тестови доколку претходно поминувале време со кутриња и мачиња. Интересно, но повозрасните кучиња и мачки немале таков ефект врз луѓето.

(1) Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат (2) Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат (3) Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат (4) Универзитет создал просторија со кутриња која им помага на студентите да се опуштат

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар