Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Луѓето низ историјата постојано барале казни, притоа не внимавајќи дали тие се нехумани и застрашувачки. Доколку ја вршат својата цел, никој не се двоумел за нивната вредност. Тие ги сметале казните и мачењето како начин на кој личноста која направила некое криминално дело може да биде „поправена“, па токму затоа и ги спроведувале без двоумење. Погледнете 10 од најшироко распространетите, но истовремено и најзастрашувачките смртни казни низ историјата…

1. Отсекување глава

(1) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Ова е навистина ужасен начин за умирање.

2. Стрелање

(2) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Овој метод бил многу популарен за време на војните, каде што голем број луѓе биле казнувани со стрелање.

3. Бесилка

(3) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Овој метод бил популарен во Европа, од каде што ги влече своите корени, но потоа се проширил и низ целиот свет.

4. Вриење

(4) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Што мислеле луѓето кога ја спроведувале оваа казна? Големата топлина од водата која врие нанесува интензивна болка пред да убие.

5. Електрична столица

(5) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Како што се развивала технологијата, така настанала и електричната столица која низ историјата има земено голем број животи.

6. Сечење на делови

(7) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Овој метод е еден од најнехуманите на оваа листа. Можете да замислите која агонија е да сечат дел по дел од вашето тело пред да умрете?

7. Распнување

(8) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

По записите за смртта на Исус, овој метод е еден од најпознатите ширум светот.

8. Каменување до смрт

(9) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Оваа казна најчесто била наменета за оние кои биле обвинети за предавство.

9. Осакатување

(10) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Станува збор за еден од најпопуларните начини на казнување во времето кога луѓето живееле во племиња.

10. Палење на клада

(11) Застрашувачки и широко распространети видови смртни казни низ историјата од кои ќе се згрозите

Во времето кога користењето магии било популарно и раширено, луѓето го измислиле овој метод на казна преку кој ги палеле оние кои се сметале за вештерки (или вештери). Но, она што исто така многу го издвојува овој метод е и фактот што има земено многу невини животи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар