Застрашувачки фотографии од песочни бури

Haboob“ е вид интензивна песочна бура која се движи со атмосферската гравитациска струја. Таа редовно се појавува во сувите региони низ светот. Во почетокот на невремето, ветриштата се движат во спротивна насока од онаа во која патува бурата и од сите насоки се упатуваат кон неа. Кога тоа ќе го достигне својот врв и кога ќе започне дождот, ветриштата ја менуваат насоката така што излегуваат од бурата и се насочуваат на истиот пат како самата бура.

Кога капките дожд ќе достигнат до земјата, тие подигнуваат прашина од пустината, притоа создавајќи ѕид од талог кој му претходи на облакот што ја носи бурата. Овој ѕид може да достигне и до 100 километри широчина со неколку километри висина. Во својата најсилна точка, ветриштата од овој вид песочни бури можат да достигнат брзини помеѓу 35 и 100 километри на час, често појавувајќи се без никакво предупредување. Погледнете ги наредниве застрашувачки фотографии од песочни бури ширум светот.

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2012

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2011

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Индиски океан, во близина на Онслоу, Австралија, 2013

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2012

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Картум, Судан, 2007

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2012

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Њу Саут Вејлс, Австралија, 2010

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Картум, Судан

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Ал Асад, Ирак, 2005

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2011

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2011

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Ал Асад, Ирак, 2007

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2012

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2011

Застрашувачки фотографии од песочни бури

Феникс, Аризона, 2011

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар