Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи

Едно утро некој во северна Калифорнија на својот трем нашол повреден був. Го однеле на ветеринар, по што бувот го добил својот нов дом – центарот за диви животни во Силмар, Калифорнија. Откако се утврдило дека бувот е слеп и не може да биде пуштен назад во дивината, луѓето од центарот се грижат за него. Тој го добил името Зевс по грчкиот бог на небото и грмотевиците токму поради неговите неверојатно магични очи во кои може да видите цела галаксија од ѕвезди. Сега тој секојдневно им носи среќа на вработените во центарот како и на посетителите.

Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи

Погледнете го Зевс кој ќе ви го стопи срцето.

Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи

Зевс се повредил така што со главата удрил во ѕид од куќа. Подоцна се утврдило дека причината за оваа несреќа е тоа што не можел да гледа. Бил исплашен, но за среќа постојат луѓе кои го згрижиле и сега го чуваат овој необичен був. Тие велат дека Зевс е добар со оние кои доаѓаат да го видат и навистина ги развеселува своите посетители со неговата уникатна карактеристика.

Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очиЗапознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи Запознајте го Зевс, слепиот був со цела галаксија во своите очи

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар