Загатка: Жаба во бунар

Загатка: Жаба во бунар

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Загатка: жаба во бунар

  • Помош:

    Првичната мисла можеби не е точна.

  • Одговор:

    Потребни ѝ се 28 дена. На 28-от ден ќе скокне три метри и ќе излезе, така што вечерта нема пак да се излизга надолу.САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. nekoj Reply

    na 25tiot den zabata ke bide na 4 metri … na 26tiot den zabata ke bide na 3 metri i ke skokne i ke izleze …eventualno na 27iot den koa bi bila na 2 metri pa da izleze … mada nema logika … ali kako uspeavte 28 den da go najdete ne mi e jasno … i se uarnilo mozda

Остави коментар