Загатка која ќе ве исцеди од размислување: Како двајцата да се спасат?

Еве една загатка за длабока анализа. Двајцата се оковани, едниот ја има можноста да се спаси прв, но другиот ја има моќта за тоа. Недовербата ги отежнува работите. Додека таа го има клучот, ја има и моќта. Ако го предаде, си го ризикува својот живот, ако го чува, ситуацијата останува непроменета…

zagatka-koja-kje-ve-iscedi-od-razmisluvanje-kako-dvajcata-da-se-spasat-kafepauza.mk

Таа го има клучот за да го спаси и да ги промени работите. Без разлика како се нашле во оваа ситуација, таа сè уште го држи клучот во рака. Би можела да му го даде и да го ослободи, но не му верува. Мисли дека кога би можел да се спаси, тој би избегал и би ја оставил нејзе да умре. Но, тој сака да ја спаси, без разлика на нивната ситуација. Тој силно би се истегнал за да ја спаси, да ја има крај себе и да ја прегрне. Но, тој е немоќен да смени ништо, неговите околности дозволуваат толку и за жал тоа никогаш не може да биде доволно. Не доволно за да ја натера да му верува и не доволно за да може да ја достигне. Би ги скршил сопствените окови кога би можел, но не може. И дури и покрај тоа што таа е онаа којашто умира, таа истовремено ја има и моќта. Би можела да го спаси, но попрво би умрела отколку да му верува. А тој секако кога-тогаш ќе умре без клучот…

Дали е можен излез од оваа ситуација? Како мислите дека се нашле во неа? Кое подлабоко значење се крие зад оваа моќна слика? Што е нејзината симболика?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Anonymous Reply

  Ne e vazno kako dosle do situacijata,vazno e resenieto.Sekako deka ima izlez.Taa ke go stavi klucot vo nejzinata usta i so dvete race ke se iskaci po nego…Simbolikata,kolku i da sakaat drugite da ti pomognat badijala e ako ti ne sakas.
  Dokolku mi e tocen odgovorot,i ne bese taka tesko. 🙂

 2. noname nonumber Reply

  недовербата ги отежнува работите…. таа со своето женско слепило -што би било кога би било,затоа и е во водата и припаѓа на подсвеста,односно ја има моќта зошто со прашањата ги има и можните начини на спасение сокриени поради стравот и сомнежот,мажот припаѓа на свеста и нема варијации туку чиста логика ќе ги спаси и двајцата доколку има начин,а таа го крие иако тој тоа не го знае сепак ја држи нејзина рака???? така и во животот ,многу фрустрирани жени кои говорат дека не постои љубов а никогаш и немале можност да и се препуштат и не опседнати од моќта,туку исплашени од исходот живеат без неа…. Ха во состојба се и да умрат само да не се разголат пред маж,не мислам физички ….туку да се предадат да ги води некој кој би им ги решил дилемите во главата и би ги повел со чиста едноставност кон вистината….

 3. Maliot Sumar Reply

  Se nasle poradi sex , ilzezot e lesen ,dodeka ima zelba ima i uspex .
  Sto bi rekle rusite ez Katka !!!

 4. zoran Reply

  Taa go ima iznevereno a nesmee da mu kaze zosto ke ko izgubi.A toj ne moze da go vrati vremeto.

  • Билјана Reply

   Ке биде полесно

 5. Anonymous Reply

  prosto ednostavno taaa so klucot ke go otkluvi toa sto e na nejzinata noga pa taka toj gore ke moze da ja podigne polesno a taa koga ke se kaci gore ke go otkluci i tie ke se spasat

 6. Stef Reply

  Веројатно поентата е дека се зависи од вас жените ? шала
  1.таа го има клучот(клучот = љубовта),ако ја предаде односно покаже ризикува да биде повредена ,а недовербата(во неговата љубов) односно несигурноста ја отежнуваат повеќе работава ,да.
  2.Ако му го даде(клучот) = покаже/даде љубовта има шанси да биде повредена (поради несигурноста за љубовта од негова страна кон неа)
  3.”Тој силно би се истегнал за да ја спаси, да ја има крај себе и да ја прегрне. Но, тој е немоќен да смени ништо, неговите околности дозволуваат толку и за жал тоа никогаш не може да биде доволно” ——-(во превод тој ја сака,но колку и да се обидува да покаже и докаже ,што и да сака да направи ,никогаш нема да биде доволно )
  4. таа кога тогаш ,и тој кога тогаш ќе умрат = умираат еден за друг ( и двајцата се сакаат) ,али сепак се зависи од Неа …

  ^_^

 7. nemavrska Reply

  NO NAME NO NUBER!!!!!!!!!! Sigurno si masko ili osvestena devojka…kako i da e ALAL DA TI E. Smetam deka tvojot odgovor e edinstveno tocen.

 8. Викторија Reply

  Јас во цел мој живот не сум прочитала поглупаво напишана загатка и поглупави коментари.

 9. Dejan Reply

  Devojkata ja podava rakata vo koja go drzi klucot i so nea ja zgrapcuva negovata raka cekajki da bide izvlecena.Ako toj ne ja izvlece,ke go zagubi i klucot i devojkata,ako e takva budala pa da i go zeme klucot,no so toa rizikuva da ostane i bez kluc i bez devojka.Vaka dobiva i kluc i devojka a taa dobiva se.

 10. Aleks Reply

  Epten Jaki gluposti i Komentari
  A Od kade Pak slikava zagatka ?
  Znaci zamaranje na nivo … So gluposti

 11. Kico Reply

  Девојката ке го држи клучот во уста за Дечкото да ја подигне за двете раце од како ке ја крене таа ке го извади клучот од устата ќе го отклучи и двајцата ке бидат спасени.

 12. Ирина Reply

  Не сте нормални… Таа не може да му го даде клучот од една единствена причина која нема врска со довербата!
  Ако му го даде, тогаш тој ќе мора да ја пушти неа да падне за да си ја ослободи раката која му е потребна за да ја отклучи другата рака… :))))
  Идејата за клучот во уста е веќе соодветно решение 😉

 13. Maja Reply

  Najmnogu od se sto mi se dopagja za ova, e toa kolku jasno vi se gledaat karakterite, cuvstvata, i kakvi luge ste. 🙂 Ne e loso, samo mnogu interesno. 🙂

Остави коментар