Зад сцената на холивудските блокбастери

Холивудските блокбастери често нѐ оставаат со подзинати усти додека ги гледаме нивните сцени. Тоа, всушност, е целта на оние што го создаваат филмот. Во секој кадар тие вложуваат многу труд, внимателно го избираат и разработуваат секој детаљ и на крај го добиваат саканиот ефект.

Сепак, зад сцената не е сѐ така лесно. Додека уживаме во спектакуларниот краен производ можеме да заборавиме дека оние што ги гледаме на екранот се сосема обични луѓе, исто како и оние зад камерата. Сите тие вредно си ја вршат својата работа, а следните фотографии ги демистифицираат токму тие случувања.

Зад сцената на холивудските блокбастери

Титаник (Titanic)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Трансформери (Transformers)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Господар на прстените (Lord of the Rings)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Однесено од виорот (Gone with the Wind)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Војна на ѕвездите (Star Wars)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Зачеток (Inception)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Челуст (Jaws)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Вонземјанин (Alien)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Војна на ѕвездите (Star Wars)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Кога јагнињата ќе стивнат (Silence of the Lambs)

Зад сцената на холивудските блокбастери

РобоКап (RoboCop)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Планета на мајмуните (Planet of the Apes)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Некои тоа го сакаат жешко (Some Like It Hot)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Кум (The Godfather)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Леон (Leon)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Враќање во иднината (Back to the Future)

Зад сцената на холивудските блокбастери

Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull)Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар