За што најчесто се користи Википедија?

Најпопуларната бесплатна онлајн-енциклопедија „Википедија“ моментално има околу 30 милиони текстови напишани на 286 јазици, од кои дури 4,2 милиони се на англиски, а нешто помалку од 73.000 на македонски. На неа може да се најде сè и сешто, па токму затоа е многу посетувана. Ова се причините поради кои најчесто се користи „Википедија“.За што најчесто се користи Википедија?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар