Вечната битка помеѓу срцето и умот

Колкупати секој од нас се нашол во ситуација да се запраша што е подобро: дали да го послуша срцето или е подобро да направи како што е попаметно во моментот? Сите сме сведоци дека не секогаш донесените одлуки базирани само на нашите чувства резултирале со позитивен крај. Или пак обратно – после „паметната“ одлука, многупати сме се покајале и си имаме ветено дека во иднина срцето и чувствата се тие на кои што ќе им дадеме предност.

Како и да постапуваме, дилемата кого да избереме, срцето или умот, секогаш ќе биде присутна и ќе нè потсетува на нивната вечна битка.

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Борба!

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Глупаво срце!

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Во ред, можеш да ù се јавиш.

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Срцето: сакам. Мозокот: НЕ! Ова е последен пат да бидеш повредено.

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Мразам кога ќе направиш да изгледам како идиот.

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Мозокот: Те предупредив, нели? Срцето: Извини шефе, само си ја работев работата.

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Срцето: Престани, знам што правам. Мозокот: Дали си сигурен?

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Рамнотежа

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Хаос наспроти ред

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Драг мозок, Ти не можеш да разбереш. Прости ми овојпат. - Срце

Вечната битка помеѓу срцето и умот

Во соработка...Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

 1. biljana Reply

  LOL!!!
  Jas mislam deka go slusam razumot, pa bas mi padna zal za mozoceto na sliite.
  Srekjen den na pijanite i zaljubenite.

  • Anonymous Reply

   “slusaj go srceto, a ne razumot” – Gluposti..i jas se slozvam so tebe..se e do psihata :))

   • Dimitar Reply

    Ne e taka mnogu ste ov greska

 2. kiki Reply

  .. haha mnogu interesno, istovremeno i mnogu realno!!
  “Dear Brain… u don’t understand me” ;DDDDDD hihiihhihiih
  Happy Valentine’s Day i od mene ;)) <3

Остави коментар