Уживањето во расцветаните црешови дрвја во Јапонија

Кога розовите цветови на црешовите и другите дрвја ќе почнат да ја преплавуваат Јапонија во раната пролет, започнува Ханами, древен јапонски обичај на уживање во нивната убавина. Тогаш Јапонците се собираат во парковите засадени со цреши и прават забави под големите крошни.Уживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаОние кои сакаат да уживаат на најубавите места во парковите мораат уште од рано наутро да се појават под крошните кои личат на розово-бели облачиња, затоа што доцнењето може да значи дека нема да има каде да седнат. Штом најдат убаво место, можат да се распостелат и да започнат со целодневниот пикник кој може да продолжи до доцна во ноќта.Уживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во ЈапонијаУживањето во расцветаните црешови дрвја во Јапонија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар