Тушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобил

Тушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобил

„Тушек Реноватио Т500“ е резултатот од долгогодишниот сон на словенскиот конструктор Аљоша Тушек, да создаде сопствен супербрз автомобил. Тој сакал во секојдневното возење да го почувствува уживањето што го нудат само тркачките автомобили, па го искористил концептот на „К-1 Атак Роудстер“ за да конструира возило кое ќе му го овозможи тоа.Тушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобил„Реноватио Т500“ користи силен В8 мотор на Ауди со 450 коњски сили кои овозможуваат автомобилот да достигне максимална брзина од 310 километри на час. Како резултат на малата тежина и забрзувањето исто така е импресивно. Тој постигнува брзина од 100 км/ч за само 3,7 секунди, а 200 км/ч за 11,5 секунди. Покрај тоа, уживањето го зголемуваат и приспособливата суспензија, подвижниот покрив и одличните сопирачки.Тушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобилТушек Реноватио Т500 – првиот словенски спортски автомобил


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар