Реални мисли од „надреалниот“ Салвадор Дали

Реални мисли од „надреалниот“ Салвадор Дали

Прочитајте дел од цитатите на легендарниот шпански сликар и протагонист на надреализмот Салвадор Дали, кои ја потврдуваат неговата генијалност, но и ексцентричноста…

Реални мисли од „надреалниот“ Салвадор Дали

„Рајот не е горе на небото, туку во срцето на човекот.“

„Кога жената на мажот му купува кошула, тогаш таа е заљубена во него. Кога ја пегла, тоа значи дека е мажена. Ако пак, за време на пеглањето пее, тогаш таа е и едното и другото.“

„Интелигенција без амбиција е птица без крилја.“

„Постојат денови кога помислувам дека ќе умрам од предозирање со задоволство.“

„Има само една разлика помеѓу мене и луд човек. Лудиот мисли дека е нормален, јас знам дека сум луд.“

„Оние кои не сакаат ништо да имитираат, тие ништо и не прават.“

„Секое утро кога ќе се разбудам, најмногу му се радувам на сознанието дека јас сум Салвадор Дали.“

Реални мисли од „надреалниот“ Салвадор Дали

„Не плаши се од совршенството, бидејќи никогаш нема да го достигнеш.“

„Или е лесно или е невозможно.“

„Луѓето разбираат многу малку работи, особено оние образованите. Им недостасува култура. Ја сум самоук.“

„Иронијата е неопходна естетска компонента на мислењето.“

„Термометарот на успехот е завидливоста на злонамерните соперници.“

„Почитувам секакви убедувања, пред сè оние кои не се совпаѓаат со моите.“

„Уметник не е оној којшто се инспирира, туку оној кој инспирира.“

„Политиката е вицот на историјата.“

Реални мисли од „надреалниот“ Салвадор Дали

„Јас не земам дрога, јас сум дрога.“

„Надреализам, тоа сум јас.“

„Скромноста не е мојата најголема доблест.“

„Не мачете се да бидете модерни. За жал, тоа е нешто, кое што и да правите, не можете да го избегнете.“

„Разликата помеѓу лажните и вистинските сеќавања е иста како кај накитот. Оној што изгледа најреално, најбрилијантно, секогаш е лажен.“

„На шест години сакав да бидам готвач, на седум Наполеон. Оттогаш мојата амбиција постојано расте.“

„Ми се допаѓа вкусот на парите. Тој не е ништо помалку од мистицизам. Парите се слава.“

„Јас не сум чуден. Јас само не сум нормален.“

„Чесноста во уметноста е цртањето. Таму не постои можност за мамење. Или е добро или е лошо.“

„Дали е бесмртен, тој никогаш нема да умре.“

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. Marina Reply

    „Термометарот на успехот е завидливоста на злонамерните соперници.“ ubavo kazano 🙂

  2. bube Reply

    Се е на место 🙂

Остави коментар