Трансформацијата на Ферари низ годините

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ферари е компанија за производство на спортски автомобили, основана од Енцо Ферари во 1929 година. Сè до 1947 година, овие автомобили биле наменети само за трки. Денес Ферари е симбол за луксуз и богатство.

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 212 Export Vignale Coupe, 1951 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 212/225 Inter Touring barchetta, 1952 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari, 1953 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 500 Mondial Berlinetta, 1954 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 410 SuperAmerica Pinin Farina Coupe, 1955 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 GT Boana Coupe, 1956 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 GT Tour de France, 1957 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 412 S, 1958 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 GT LWB Scaglietti Spyder California, 1959 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 GT SWB Scaglietti Berlinetta, 1961 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 GT SWB California Spider, 1962 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 250 SWB California Scaglietti, 1963 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari 275 GTS/4 Nart Spyder, 1967 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari Enzo, 2003 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari F430 Spider, 2005 година

Трансформацијата на Ферари низ годините

Ferrari F430 Spider, 2006 годинаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар