Топ 10 факти кои ќе ве разведрат и изненадат

Направете кратка пауза и прочитајте ги овие необични блиц факти.

top-10-fakti-koi-kje-ve-razvedrat-kafepauza.mk

1. Секој ден во просек се заменуваат по 12 бебиња на породилните одделенија ширум светот.

2. Сите часовници во филмот „Евтини приказни“ покажуваат на 4.30.

3. Секој пат кога Бетовен седнувал да компонира музика, се бањал со мраз ладна вода.

4. Човекот во просек трепнува по 20.000.000 пати годишно.

5. Невозможно е да кивнете со отворени очи.

6. Бубашвабата може да преживее и до неколку недели без глава.

7. Пингвините се единствените птици кои можат да пливаат, но не и да летаат.

8. Човекот во просек заспива за 7 минути.

9. Една од состојките на динамитот е кикирики.

10. Кравите даваат повеќе млеко кога слушаат музика.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Angela Reply

    Баш ме развесели статијава, едвај чекам да имам дете и да ми го заменат во болница! Весело, нема што -.-

  2. Ime Reply

    Се туширал како не, во тоа време секој ден по 5 пати се туширале.

Остави коментар