Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

Тинејџерите чувствуваат голем притисок да се однесуваат и да изгледаат на одреден начин. Но, по која цена? За да го открие ова, креативната агенција M&C Saatchi направила соработка со познатиот британски фотограф Ранкин и агенцијата MTArt.

Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

Како дел од нивната кампања VISUАL DIET која има за цел да го истражува влијанието на имиџот врз менталното здравје, тие замолиле група тинејџери да ги уредат нивните фотографии за социјалните мрежи.

„Во серијалот Selfie Harm барав и експериментирав со апликации кои се направени за тинејџери. Тие се како да играте компјутерска игра и воглавно се навистина добра забава. Лично јас пробав неколку од нив, но многу се зависни“, изјавил Ранкин.

За овој проект фотографот фотографирал група тинејџери на возраст од 13 до 19 години. Потоа ги замолил да ја уредуваат фотографијата сè додека не сметаат дека е доволно добра за да ја објават на социјалните мрежи.

„На почетокот користевме модели, а потоа сакав да го проширам проектот и на други тинејџери, па почнавме да бараме.“

Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

„Програмата што ја користевме беше една од многуте како Facetune, но таму има стотици од овие апликации. Главното нешто е што не викавме луѓе што ги користеле овие апликации, туку тинејџери и ги замоливме да ги пробаат.“

„Она што можете да го направите со овие апликации е многу повеќе од она што може да го направи искусен корисник на Фотошоп. Технологијата се движи напред многу брзо и идејата да бидете некој друг на кој било начин поразличен од личноста што сте, може да биде возбудувачка. Ако можете да бидете само ‘поизмазнета’ верзија од себе, колку тешко станува тогаш да се прифатите такви какви што сте? Ова е минско поле на менталното здравје, а овој проект ја допира само површината.“

Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

Тинејџери ги уредуваат нивните фотографии за да бидат „погодни за социјалните мрежи“ и резултатот е застрашувачки

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар