Тест што открива дали спаѓате во 1% од луѓето што имаат фотографско памтење

Тест што открива дали спаѓате во 1% од луѓето што имаат фотографско памтење

Ако некогаш сте се запрашале дали имате фотографско памтење, сега имате можност да проверите со помош на овој тест. Фотографското памтење е термин што се користи за да се опише можноста за потсетување на визуелните податоци. Тоа се нарекува така поради способноста на мозокот да го „снима“ моментот на којшто треба да се присетите подоцна. Според креаторите на овој тест, само 1% од луѓето имаат фотографско памтење.

Гледајте во сликата само 10 секунди, а потоа, без да погледнете повторно, одговорете на прашањето подолу.

Тест што открива дали спаѓате во 1% од луѓето што имаат фотографско памтење

 

Која е бојата на ќебето на креветот?

Доколку не сте го запомниле овој детаљ, не грижете се бидејќи не го запомниле 99% од луѓето.

Направете го и овој тест што открива како го гледате светот околу вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар