Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

Денес секој знае за опасноста од пушењето цигари. Но, 50-тите биле различно време кога рекламирањето и културниот притисок да пушите биле силни. Пушењето било симбол за софистицираност и воглавно луѓето не биле свесни за негативните последици.

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

Овој текст е од списанието „Caper Magazine“ од 1959-та година и покажува неколку примери за она што го забележал психоаналитичарот доктор Вилијам Неутра. Според неговата анализа, начинот на којшто ја држите цигарата може да открие детали за вашиот карактер, расположение и несигурности. Па, доколку сте пушач, дали се препознавате?

1. Жената е несигурна и страв ѝ е да не ја изгуби цигарата. Веројатно цврсто се држи за нејзиниот сопруг

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

2. Типично држење на девојка на која ѝ е здодевно на состанокот. Мора да се концентрира на филтерот за да не се проѕева

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

3. Доктор Неутра сметал дека овој маж е интелектуалец, интелигентен и замислен лик

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

4. Не можете да се потпрете на оваа личност. Таа е слаба, тешко се живее со неа и склона е кон лажење

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата?

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар