Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Пливањето со ајкули е веќе позната атракција, а сега еден тематски парк во Австралија им овозможи на своите посетители да пливаат со огромни крокодили.

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Посетителите на паркот се спуштаат во базен во стаклен кафез наречен „кафез на смртта“, каде ги пречекуваат огромни крокодили. За да биде искуството пострашно, кафезот се спушта за време на хранењето на крокодилот. До две лица можат да се сместат во кафезот и заедно да гледаат како се хранат гладни крокодили. Посетителите поминуваат 15 минути во базенот.

Во тематскиот парк наречен Crocosaurus Cove се сместени големи крокодили кои вообичаено живеат во солена вода, многу се опасни и убиваат стотици луѓе во дивината секоја година. Се работи за крокодили мажјаци кои растат до 6 метри и тежат до еден тон. Овие крокодили живеат и во југоисточна Азија.

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Тематски парк во Австралија во кој можете да пливате со огромни крокодили

Погледнете ги овие прекрасни фотографии од Австралија поради кои веднаш ќе сакате да одите на патување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар