Такси служба во Чеченија во која работат само жени

Жените во Чеченија добија такси служба ексклузивно за нив, чии возила ќе бидат управувани само од жени.

Такси служба во Чеченија во која работат само жени

„Започнавме со 5 автомобили, а како што ќе се зголемува барањето, ќе се зголемува и нивниот број. Операторите нема да прифаќаат мажи возачи“, изјавила водителката на службата, Мадина Цакаева.

Такси службата е наречена Мехкари, што во превод значи девојки. Според зборовите на луѓето кои го започнале проектот, потребата за посебна транспорт услуга за жените е поврзана со верски причини, кои не им дозволуваат на жените да се возат со непознати.

„Познато е дека за многу семејство ова беше проблем. Сигурна сум дека нашата услуга ќе биде погодна и брана помеѓу жените“, додала Мадина.

За попрактична работа, за корисниците била направена и апликација која е достапна на популарните платформи. Автомобилите што се користат се бели Hyndai Solaris со виолетов знак, со чија помош возилата се разликуваат од „машките“ таксиња.

Новата такси услуга, овен превоз, нуди и други услуги како носење на козметичарки во домот. Според Мадина, жените возачи поминале низ строга проверка, а главни услови за вработување биле искуство во возење и отпорност на стрес.

„Многу жени сакаа да станат наши возачи. Имаше упорни јавувачи, па дури се јавуваа и мажи кои нудеа да ги вработиме нивните жени.“

Проектот за женско такси во Чеченија бил одобрен и од Арапскиот инвестициски фонд именуван по шеикот Заид, кој дал и заем. Во порака на фондот стои дека женското такси е навистина погодно за религиските норми и традиции за превоз на жена.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар