Тајната е во двата слога: Како да изберете совршено име за вашето домашно милениче?

Тајната е во двата слога: Како да изберете совршено име за вашето домашно милениче?

Како ќе го именувате новото домашно милениче зависи од вас бидејќи нема прописи за тоа и нема регистарска канцеларија што ќе се обиде да ве натера да размислите за тоа. Но, како да најдете соодветно име и како да го научите домашното милениче да го препознае?

Тајната е во двата слога: Како да изберете совршено име за вашето домашно милениче?

Кученцата со педигре обично доаѓаат со официјално име во два дела. Сите кученца во едно легло добиваат лично име кое обично започнува со иста буква, а другиот дел е ознаката на одгледувачницата, нешто како презиме. Но, имињата во документите обично не се погодни за секојдневна употреба.

Станува збор за имиња што звучат убаво, но ретко остануваат како вистински имиња, вели Петра Каспелхер од Германското здружение на одгледувачи на кучиња. Нејзиниот австралиски овчар, на пример, официјално се нарекува „Црно срце на реката Нушагак“, но таа го нарекува Гуфи. Таа вели дека клиентите може сами да изберат име за домашното милениче.

Два слога

„Треба да биде едноставно за да се повикува колку што е можно полесно, но истовремено и разбирливо за кучето“, вели Петра Каспелхер.

Таа советува имиња со два слога затоа што тие се препознаваат и можат побрзо да се изговорат од оние со три или четири слога. Внимавајте да не го збуните кучето со име што можеби звучи слично на името на некој член на семејство или на друго домашно милениче.

Не реагираат само кучињата на своите имиња, туку и мачките, зајаците, птиците и глодарите.

„Секое животно може да научи да го слуша и да го препознава своето име“, изјави ветеринарката Барбара Шонинг од Хамбург. Таа посочува колку е важно животното да се навикне на своето име и препорачува да го галите животното додека го изговарате неговото име. Ако миленичето чувствува дека ситуацијата во која се повторува неговото име е пријатна, тоа ќе го поврзе името со нешто позитивно и брзо ќе го сфати.

Дел од семејството

„Според она што го знаеме, кравите и коњите се првите животни на кои им се дадени имиња“, вели Дамарис Нуеблинг, професорка по историја на лингвистиката на Универзитетот во Мајнц.

Станува збор за животни што работат и за нив требало да се грижат добро. На кучињата и на мачките што живееле на фарми не им биле давани имиња до пред сто години. Денес, имињата на луѓето се популарни кај многу животни.

Професорката Нуеблинг верува дека ова кажува многу за односот помеѓу луѓето и животните и е знак за голема промена во општеството затоа што животните сега се дел од семејството.

Прочитајте зошто кучињата им лаат на некои луѓе, а на други не.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар