Стаклените автомобилски кули на „Фолксваген“

Посетителите на „Autostadt“, атракција во склоп на фабриката на „Фолксваген“ во Волфсбург, Германија, можат да доживеат едно интересно искуство. Во склопот на овој парк постојат две стаклени кули, наречени „CarTowers“ кои се високи по 60 метри и во нив се сместуваат по 800 нови возила од фабриката.
Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Кулите и фабриката се поврзани со подземен тунел долг 700 метри, па така готовите нови автомобили, механички се превезуваат до кулите, а оттаму роботска платформа ги распоредува по различни катови. Посетителите на оваа атракција, која е преплавена со преку 2 милиони туристи годишно, имаат можност, во група од 6 души да се најдат во стаклена кутија и да го доживеат неверојатното искуство, кое секојдневно го поминуваат новите возила.Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“Стаклените автомобилски кули на „Фолцваген“
———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Ace Reply

    mnogu ubavi

Остави коментар