Стаклен под на височина од 1.430 метри

Националниот парк Зангијајие во Кина понуди досега нешто невидено во светот. Иако сите знаеме дека познатите и најголемите облакодери низ светот нудат можност да погледнете низ стаклен под како изгледа светот под вас, сепак, кога станува збор за стаклениот под на планината Тијанмен, зборуваме за 3-4 пати поголема височина.Стаклен под на височина од 1.430 метриТој нуди кристално јасен и возбудлив поглед на височина од 1.430 метри. Мостот е долг 60 метри, а посетителите кои сакаат да го поминат, мораат да облечат навлаки над своите обувки, најверојатно за да не го извалкаат, бидејќи неговото чистење може да биде долг макотрпен процес. Стаклото е дебело 6,5 сантиметри и претставува одлична замена за мостчињата околу овие планини кои се направени од безброј несигурни штици.Стаклен под на височина од 1.430 метриСтаклен под на височина од 1.430 метриСтаклен под на височина од 1.430 метриСтаклен под на височина од 1.430 метри


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар