Срцепарателна анимирана приказна за три мали мачиња

Подгответе се срцето да ви се раскрши на милиони парчиња. Оваа слатка, но тажна приказна пренесена во вид на кус анимиран филм раскажува за трагедијата на едно семејство мачиња.

Срцепарателна анимирана приказна за три мали мачиња

Анимираниот филм „Три мали мачиња“ односно Trois Petits Chats на француски е минатогодишен дипломски труд на четворицата студенти: Benoît Delaunay, Albane Hertault Lacoste, Maïwenn le Borgne и Alexia Provoost на универзитетот Supinfocom.

Филмот се има прикажано на голем број фестивали меѓу кои и на Effets Stars каде што ја добил наградата за најдобар кус студентски филм.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар